Tavada Somon Balığı Tarifi

Bildiğiniz gibi somon balığı soğuk su balığı olduğundan yağ oranı yüksektir.. Omega 3 açısından çok besleyici olmasının yanı sıra lezzetli bir balıktır da. Ülkemizde somon balığı kültürü son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Ama kısa sürede neredeyse hamsi kadar benimsenmiştir.

Herkes tarafından rahatlıkla hazırlanabilecek bir akşam yemeği için buyurun efendim tarifimiz siz değerli misafirlerimiz için geliyor:

 

 Tavada Somon Balığı Tarifi İçin Malzemeler:

Tavada Somon Balığı Tarifi
Tavada Somon Balığı Tarifi
  • Kişi sayısına göre birer adet somon fileto
  • 2 Yemek kaşığı mısır unu (Lezzetli olması için mısır unu tavsiye ediyorum. Eğer elinizin altında mısır unu yoksa normal beyaz un da kullanabilirsiniz.)
  • 2 Yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz

 

Hazırlanması:

Somon balığı dilimlerini akan suda nazikçe yıkayıp suyunun süzülmesi için süzgüye alıyoruz.

Suyu biraz süzüldükten sonra dilimlerin her iki tarafını da tuzluyoruz.

Balıklarımızı mısır ununa batırıyoruz. Her iki tarafını da güzelce unluyoruz.

Tavanın yüzeyini örtecek kadar (az bir şey) zeytinyağını kattıktan sonra orta ateşte ısıttığımız tavaya balıklarımızı yerleştiriyoruz. (Yağın kızdığından emin olun soğuk tavaya attığınız balıklar çok yağ çeker.)

Balığımız pişerken yağ salmaya başlayacaktır.

Somon balığı pişerken turuncu rengi beyaza yakın bir renge dönecektir. Bir tarafı 3 dk pişince diğer tarafını çeviriyoruz. Diğer tarafını da 3 dk kadar pişirdikten sonra servis tabağınıza alabilirsiniz.

Burada verdiğim süreler ocağınızın ateşine göre ve somon diliminizin kalınlığına göre değişkenlik gösterebilir. Siz renge bakarak veya mısır ununda rengi tam anlayamıyorsanız çatal yardımıyla pişip pişmediğine karar verin. Zaten bir defa denedikten tecrübe kazandıktan sonra çok basit olduğunu göreceksiniz.

Servis tabağına aldığınız balıklarınızı yeşillik ve limon dilimleri ile süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

 

Tavada Somon Balığı Tarifi
Tavada Somon Balığı Tarifi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir