Somon Balığı Kızartma Tarifi

Tavada Somon Balığı Tarifi
Tavada Somon Balığı Tarifi

Bugünkü tavada somon balığı tarifimizde balıklarımızı terbiye ederek daha sulu ve yumuşak bir şekilde pişmesini sağlayacağız.Yağlı bir balık olduğundan limon, tuz ve zeytinyağı ile terbiye yapacağız. Limon hafif bir mayhoşluk vererek balığın yağının sizi rahatsız etmesini engelleyecek. Gelelim tarifimize:

 Tavada Somon Balığı Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

2 Dilim Somon Balığı

Yarım limon

Yarım çay bardağı zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

 

Hazırlanışı:

Somon balığı dilimlerimizi nazikçe yıkadıktan sonra suyunun süzülmesi için bir süzgüye alıyoruz.

Suyu süzüldükten sonra terbiyesini yapmak üzere çukur bir kaba alıyoruz.

Yarım bardağı zeytinyağı, tuz ve yarım limon suyunu karıştırıp somon dilimlerinin her tarafına gelecek şekilde elimizle ovuyoruz.

Bu hazırladığımız terbiyeli somon dilimlerini kapalı bir kapla dolaba koyuyoruz.

Balıklarımızı bu şekilde yaklaşık 3 saat kadar dinlendiriyoruz. Tabii ki ne kadar çok dinlendirirseniz o kadar lezzetli olur. Hatta mümkünse bir gece dahi dolabın normal tarafında dinlendirebilirsiniz.

Ardından pişirme işlemine başlamak üzere ocağa teflon tavamızı koyup iyice ısınmasını sağlıyoruz. Bu kısım önemli zira tavayı iyi ısıtmazsanız balıklarımız tavaya yapışacaktır.

Tavaya hiç yağ dökmeden balıklarmızı hafiften süzerek tavaya yerleştiriyoruz. Bu şekilde orta ateşte yaklaşık 3-4 dk sonra bir tarafı pişmiş olacaktır. Yağını salmaya başlayacaktır.

Yaklaşık 3-4 dk sonra tavayı hafif salladığınızda eğer balık dilimleri hareket ediyorsa (hala yapışmış değilse) bir tarafı pişmiş demektir.

Tavada Somon Balığı Tarifi
Tavada Somon Balığı Tarifi

Balıkları ters çevirip diğer yüzlerini de aynı şekilde pişiriyoruz. (Diğer yüzlerin pişme süresi ilkine göre birazcık daha kısadır. Aynı süre tutup da balığı yakmayın veya kurutmayın)

Yine tavayı sallayarak pişip pişmediğini kontrol ediyoruz. Piştiğinden emin olduktan sonra servis tabağımıza alıyoruz.

Servis tabağını süslemek size kalmış. Yanına patates dilimleri, yeşillik, domates vs. ürünlerle süsleyip servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir