Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi

Omega-3 deposu somon balığı ızgarada pişirilmeye en uygun balıklardan biridir. Soğuk sularda yetişen somon balıkları yağlı olduklarından pişirme yöntemi olarak genelde ızgara ve fırın tercih edilir.

Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi

Mangalda pişirmeyi tercih ediyorsanız ateşin ısısına göre pişirme süresini biraz daha kısaltmanız gerekebilir. Orta kalınlıktaki bir somon fileto elektrikli ızgarada ortalamada 10-12 dk gibi bir sürede pişer. Daha fazla pişirirseniz balık kurur ve lezzetini kaybeder.

Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi

Izgarada somon fileto yapmak isterseniz derisi üstünde olmasına dikkat edin. Somon narin bir balıktır ve hızlı piştiğinden dağılmaya elverişlidir. Derisi onu bütün halde tutmaya yardımcı olarak pişme sırasında dağılmasını engeller.

Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi

Tereyağı, limon, sarımsak ve dereotu ile hazırlayacağımız sosun bir kısmını pişirme esnasında balıkların üzerine sürerken kalanı servis için ayırıyoruz.

Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi

Limon dilimleri ve dereotu ile servis yapabileceğiniz bu tarifi çok seveceksiniz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi

 

Izgarada Tereyağı Soslu Somon Fileto Tarifi
 
Hazırlık Süresi
Pişirme süresi
Toplam Süre
 
Enfes bir tereyağı aroması ile ızgarada somon fileto
Yazar:
Kaç Kişilik?: 6
Malzemeler
 • 6 Adet Somon Fileto
 • 6 Yemek kaşığı tereyağı
 • 4 Diş sarımsak (ince doğranmış)
 • 2 Yemek kaşığı limon suyu
 • 2 Yemek kaşığı dereotu (ince doğranmış)
 • 2 Çay kaşığı tuz
 • ½ Çay kaşığı karabiber
Nasıl Yapılır?
 1. Bir sos tenceresinde orta ateşte tereyağını eritin. Hafifçe dövdüğünüz veya ufak ufak doğradığınız sarımsakları, tuz ve karabiberi ilave edip 2 dk kadar kavurun. En son limon suyu ve dereotunu ilave edip karıştırın ve ocağı kapatın.
 2. Hazırladığınız sosun yarısını ayrı bir kaseye alın. Kalanı sos tenceresinde sıcak bir şekilde muhafaza edin. Filetoları geniş bir tepsiye derisi altta kalacak şekilde yerleştirin. Kasedeki sosun yarısını fırça yardımı ile filetoların üzerine sürün. 15 dk kadar bu haliyle buzdolabında marine edin.
 3. Marine edilen somonları ızgaraya derisi altta kalacak şekilde koyup pişirmeye başlayın. 3-4 dk sonra somonları ters çevirip et kısmını da 3-4 dk kadar pişirdikten sonra kasedeki sosu fırça yardımı ile derisine sürün ve tekrar çevirin. Et kısmını da fırça yardımı ile soslayın.
 4. Kullandığınız ızgara veya mangala göre somonların pişme süresi değişiklik gösterir. Somon hızlı pişen bir balıktır ve elektrikli ızgarada orta kalınlıkta bir somon fileto yaklaşık 12 dk gibi bir sürede pişer. Rengi opaklaşmaya başladığında piştiğini anlarsınız. Çatal yardımı ile kontrol edip servis tabağına alın.
 5. Sos tenceresindeki sosu ısıtıp filetoların üzerine gezdirin. Yanında limon dilimleri ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
 

Görsel ve tarif kaynağı: https://natashaskitchen.com/2017/06/20/grilled-salmon-with-garlic-lime-butter/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Puanla: