Güncel Somon Balığı Fiyatları

Denizlerimizdeki balık çeşitliliğinin azalması ve sağlıklı beslenme arayışları neticesinde somon balığı tüketimi ülkemizde artmaya başlamış sofralarımızdaki yerini almıştır. Gerek lezzetli olması gerekse sağlıklı olmasından dolayı kısa sürede benimseyip sevdiğimiz bu omega3 deposunu hemen hemen tüm balık marketlerde, büyük marketlerde bulabiliyoruz. Hatta bazı semt pazarlarında tezgahlarda dahi satılmakta.

Ülkemizde yetişmediği, Norveç’ten ithal olarak geldiği için aslında fiyat olarak çok da değişken bir pazarı bulunmuyor. Hemen her noktada birbirine yakın fiyat aralığında satıldığını söylemek yanlış olmaz. Sardalya, hamsi, çipura, levrek gibi kendi denizlerimizde çıkan diğer balıklara nazaran fiyat anlamında pahalı olsa da lezzetli ve de taşıdığı bol miktardaki omega 3 yağ asitlerinden dolayı verdiğiniz paraya değdiğini söyleyebiliriz.

Somon Balığı Dilim-Fileto Fiyatı
Somon Balığı Dilim Fiyatı

 

Somon Balığı Norveç’ten karayolu ile ülkemize 4 günde gelmekte ve İstanbul üzerinden diğer illere dağıtılmaktadır. 4 gün kavramı sizi yanıltmasın. Soğuk zincir bozulmadığı takdirde çiftliklerden işlenmiş olarak yani temizlenmiş,ayıklanmış olarak köpük kutulara yerleştirildikten sonra 21 gün raf ömrü bulunmaktadır.

Somon balığı fileto fiyatı nedir?
Somon balığı fileto fiyatı nedir?

Somon balığı fiyatı marketten markete veya ilden ile değişkenlik gösterse de arada çok büyük farklılık yoktur. Birkaç ithalatçı firmanın pazara hakim olması da bu fiyatların genel bir çizgide gitmesini sağlamaktadır. İller arasında tüm ürünlerde olduğu gibi nakliye giderlerine, arz-talep dengesine, ürün saklama maliyetlerine, vergilere göre değişmekle birlikte ürünün nasıl sunulduğuna göre de değişebilir. Somon dilimi ve Somon fileto arasında kemik-kılçık ayıklandığı ve de ağırlıkta fark ettiği için fileto, dilime göre daha pahalıdır.

Örneğin:

2024 Ocak ayı içerisinde 

İzmir’deki yerel bir balıkçıda Somon dilimi: 475 TL fileto: 550 TL (Bölgeye ve balık markete göre fiyatlar değişmektedir.)

Migros Marketlerde dilim fiyatı: 399,90 TL – Fileto: 449,90 TL

Carrefoursa Marketlerde dilim fiyatı: 599,98 TL  fileto: 669,98 TL

Özdilek Marketlerde dilim fiyatı: 499,90 TL  – Fileto: 549,90 TL

Metro Marketlerde dilim fiyatı: 542,00 TL  fileto: 625,50 TL

IKEA’da dondurulmuş somon fileto 2x125gr =250 gr fiyatı: 259,00 TL

Not:

Sitemizin ziyaretçi kitlesinin büyük kısmını Türkiye oluşturmakla birlikte yurt dışından bağlanan azımsanamayacak kadar çok ziyaretçimiz bulunmaktadır. Sizler de yaşadığınız bölgede marketlerde, balıkçılarda, balık pişiricilerde veya restaurantlarda somon balığının hangi fiyattan satıldığını aşağıdaki yorum bölümünden eklerseniz çok seviniriz. Bu sayede Türkiye’de ve dünyada somon balığının hangi fiyattan satıldığını tüm ziyaretçilerimiz karşılaştırmalı olarak görebilirler.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler 🙂

9 Yorumlar

 1. blank
  Tayfun BEREKETLİ

  Bugün Kartal’dan kilosunu 35 tl.den aldım.

 2. blank

  Norveç’te genelde fileto halinde satılır ve kg fiyatı 100 ila 160 Norveç Kronu arasında değişmektedir. (TL olarak 50-80 TL. Fiyatta; donmuş veya taze olması, derili-derisiz olması ve üretici markası etkilidir.

 3. blank

  kilosu 20 tl samsun da

 4. blank

  Birleşik Krallıkta Aldi ve Lidl marketlerinde 3.29 pound 260 gramı (fileto) güncel kuru düşünürsek 80-90 Tl aralığında olur kilosu. Tabi 12 pound kilosuna veren insanların saatlik kazançları asgari 10 pound civarı bizim insanlarımızın bazıları günlerce çalışsa ancak alabilir.

 5. blank

  Somon ve trout olmak üzere iki çeşittir ve ayrılması neredeyse inkansızdır trout somondan güncel olarak kğ fiyatı 24 tl iken norveç somonunun kğ fiyatı ki biz marine harvest’in bayisiyiz 32+kdv 34.56 kuruşa mal oluyor üzerine kat koyduğumuz zaman kğ fiyatı toptanda 43 tl çıkar artı kdv tabiki 46.44 tl eder alan arkadaşta üzerine fiyst koyduğundan 70-80-90 tl kadar satanlara şahidim pazarlarda ve küöük balıkçılarda 40-50 tl arası satılan balık kesinlikle trout balığıdır norveç somonun çakması gözle ayrılması için bütün halinde kafa yapısından anlaşılabilir çok daha ufaktır normal somondan kafası

 6. blank

  Etin 2-3 katı fiyatından satılan bu ithal balığı yemeyin kardeşim . Kendi yerli balıklarımız daha ucuz ve lezzetli. Paramız dışarıya gitmesin.

 7. blank
  Çetin Uğural

  Girne Bozdağ Balıkçı’da dilim kilo fiyatı 80 TL. Başka yerlerde 90 TL olarak da satılıyor.

 8. blank

  İstanbul güncel 90 tl ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir