Kayısı Reçelli Fırında Somon Tarifi

Aman canım reçelli balık mı olur dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Bunun sebebi Anadolu mutfağında balık pişirme denildiğinde akla gelen ilk yöntem kızartmadır. Uzman olmanıza gerek yok 🙂 Una bulayıp tavaya atıp yanına bir de çoban salatası ve çorba yaptınız mı alın size güzel bir ziyafet. Balığı fırında pişirecekseniz de folyo kağıda sarıp atarsınız fırına zahmetsiz 15 dk da balık yemeğiniz hazır.

Özellik kuzey Avrupa ve Kanada’da balık çok tüketilen bir besin olduğu için deniz ürünleri üzerine çok ilginç tarifler mevcuttur. Somon balığını alışık olduğumuz pişirme metodları haricinde harika soslarla, salatalarla, meyvelerle veya reçellerle yapabilirsiniz. Bugün bize belki de çok yabancı olan ama denediğinizde farklı tariflere olan merakınızı ve ilginizi uyandıracak bir kayısı reçelli fırın somon tarifi vereceğim. Buyurun gelsin ilginç tarifimiz:

 

Kayısı Reçelli Fırında Somon Balığı Tarifi
Kayısı Reçelli Fırında Somon Balığı Tarifi

Yöntem: Fırında Pişirme

Hazırlama Süresi: 5 dk

Pişirme Süresi: 18 dk

 

Malzemeler:

Somon fileto

Yarım fincan Kayısı reçeli

Tuz ve Karabiber

 

Hazırlanışı:

Somon filetoyu güzelce yıkayıp kuruttuktan sonra pişirme tepsisine yerleştirin.

Ufak bir kabın içinde kayısı reçelini ve 2 yemek kaşığı kadar suyu karıştırıp sulandırın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta reçelin içindeki kayısıların bütün parça halinde olmaması. Dilerseniz kayısıları ufak ufak doğrayabilir veya hiç uğraşmadan reçelin meyvesiz tarafını kullanabilirsiniz.

Somonların üzerine ufak bir tereyağ fırçasıyla reçelinizi sürün ve streç film geçirerek buzdolabında 2-3 saat kadar marine edin.

Dinlendirme işleminden sonra üzerine az tuz ve çok az karabiber serpip önceden ısıtmış olduğunuz fırında 180 derece 18-20 dk kadar pişirin.

Hiç yağ koymadık zira balığımız zaten yeterince yağlı.

Eğer fırınınız turbo ise veya yüksek verimliyse bu 20 dk süreyi 15 dk kadar indirebilirsiniz. Zaten fırında balık yapma işi basittir fırınınızı ve balıkları tanıdıkça bu konuda uzman olacaksınız emin olun 🙂

Servis tabağı için size tavsiyem böylesi sağlıklı bir balık yemeğinin yanında sebze ile süslemeniz.

Afiyet bal şekerler olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir