Parmesan Peynirli Fırında Somon Fileto

Parmesan peyniri ve mayonez ile hazırladığımız sos somon filetoların üstünde fırında biraz kızarınca nefis bir lezzet ortaya çıkıyor.

Yaş ilerledikçe daha sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösteriyoruz. Mayonezi mümkün olduğunca az kullanmaya çalışsam da lezzeti yine beni cezbediyor doğrusu. Bu yüzden mayonezle yoğurdu yarı yarıya karıştırarak yaptım ve sonuç orjinaline göre inanın çok daha lezzetli oldu. Somon yağlı bir balık olduğundan dolayı hafif keskin bir tat inanılmaz yakıştı. Üstelik hazırlaması ve pişirmesi çok basit olduğundan sizi yormuyor da. Dilerseniz benim gibi mayonezle yoğurdu karıştırmak yerine sadece mayonez kullanarak da yapabilirsiniz (ki yukarıda da belirttiğim gibi orjinalinde sadece mayonez kullanılıyor.)

Fırında Somon Fileto - Parmesan Peynirli Mayonezli

Parmesan Peynirli Fırında Somon Fileto
 
Hazırlık Süresi
Pişirme süresi
Toplam Süre
 
Somon balığını fırında hazırladığımız mayonezli sos eşliğinde parmesan peyniri ile pişiriyoruz
Yazar:
Kaç Kişilik?: 4
Malzemeler
 • 4 adet somon fileto (somon dilim de kullanabilirsiniz.)
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 2 yemek kaşığı yoğurt (eğer yoğurt kullanmayacaksanız bunun yerine 2 kaşık daha mayonez ilave edin)
 • 2 yemek kaşığı Parmesan peyniri (rendelenmiş)
 • 2 yemek kaşığı ince doğranmış frenk soğanı (Bunun yerine çok ince kıyılmış taze soğan da kullanabilirsiniz.)
 • Tuz
 • Karabiber
Nasıl Yapılır?
 1. HAZIRLANIŞI:
 2. Ufak bir kapta mayonez, yoğurt, parmesan peyniri, frenk soğanı (veya taze soğan), karabiber ve çok az tuzu karıştırın.
 3. Tepsiye yerleştirdiğiniz somon filetoların üzerlerine bu karışımdan eşit miktarda dağıtın.
 4. Önceden ısıttığınız fırında 200 derecede yaklaşık 10 dk pişirin.
 5. Pişirme süresinde dikkat etmeniz gereken şudur: Herkesin evindeki fırın farklılık gösterebilir. Eğer iyi ısıtan bir fırınınız varsa ve filetoların kalınlığı orta kalınlıktaysa 10 dk gayet yeterli bir süredir. Balığın kalınlığına göre 2-3 dk fazla veya eksik pişirebilirsiniz. Eğer piştiğinden emin olamıyorsanız çatalla kenarından kontrol edin.
 6. Somon balığı fazla piştiğinde kurur. Bu yüzden fazla pişirmekten kaçının. Biraz sulu kalması daha lezzetinden ödün vermemeniz için gereklidir.
 7. Dilerseniz tek olarak servis edebileceğiniz gibi kekik ve farklı baharatlarla harmanlayıp öyle pişirdiğiniz dilim patatesler ile de servis edebilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Puanla: